A poratka allergia évek óta megkeseríti az életemet

Van megoldás azonban a poratka allergia esetén

A poratka allergia hosszú évekig okozott nálam gondot, és még csak nem is tudtam, hogy az a probléma, nem számítottam rá, hogy egy ilyen banális bajom van. Na jó, igazából végig azt hittem, hogy valamilyen légúti fertőzésem van, ami nem akar nagyon elmúlni, vagy csak rövidebb ideig. Abban a hitben éltem egyébként, hogy valami gond lehet az immunrendszeremmel, és emiatt vagyok olyan sokszor beteg. Elmentem kivizsgálásra a háziorvoshoz is, háromszor, és csak az utolsó alkalommal mondta azt, hogy akkor ezt már meg kellene nézetni egy szakorvossal is, hogy nem allergiáról vagy valamilyen egyéb betegségről van szó. Úgy éreztem, az orvosom is csak találgat, de nem csinál érdemben semmit, ezért saját kézbe vettem végül az ügyet, és elmentem a SYNLAB klinikájára, hogy végre érdemben is lássak valamit. Kiderült, hogy poratka allergia a problémám. Erről szeretnék mesélni. 

poratka allergia1_2

Így derült ki nálam a poratka allergia

Amikor először diagnosztizálták nálam a poratka allergiát, még nem is tudtam pontosan, mi is az a poratka. Később azonban megtudtam, hogy a poratka olyan aprócska élőlény, amely a párás, meleg környezetben szaporodik meg. Leggyakrabban az ágyban, matracban, párnában és a szőnyegben fordulnak elő, és allergiás reakciót okozhatnak. Az allergiás reakciók általában tüsszögéssel, orrfolyással, viszkető szemekkel és torokkaparással kezdődnek, nekem sajnos egyébként mindegyikből kijutott, de azért nem keseredtem el nagyon, ezekkel azért nehezen, de lehet élni a mindennapokat. Az esetek súlyosabb részében azonban asztmás tünetek is jelentkezhetnek, mint például nehézlégzés, köhögés és mellkasi fájdalom, amikor nálam ez utóbbi, a mellkasi fájdalom kezdett jelentkezni, és az orvosom leginkább a koronavírusra gyanakodott, már tudtam, hogy saját kézbe kell vennem az ügyet.

A diagnózis felállításához a SYNLAB klinikáját választottam. A klinika egyik központja a munkahelyemtől néhány perc sétára található, ezért nem nagyon erőltettem meg magam, hogy másik hely után nézzek, főleg amikor sok pozitív visszajelzést láttam az interenet, és a kollégák közül is volt már, aki itt volt terhesgondozáson. A fejlett időpontfoglaló rendszerük is meggyőzött egyébként, ki is néztem magamnak a megfelelő napot, amikor még munka után be tudtam ugrani. Amikor eljött a nap, azért elég ideges voltam, de szerencsére semmilyen sorbanállásra nem volt szükség, néhány perc alatt meg is voltunk, és mehettem haza. Az eredményt három nappal később kaptam meg. 

A poratka allergia kezelése

Mikor diagnosztizálták nálam a poratka allergiát, az orvosom javasolta, hogy tegyek meg néhány lépést a tünetek enyhítése érdekében. Az egyik ilyen lépés az volt, hogy a matracomat és a párnámat allergiavédő huzattal lássam el, hogy csökkentsem a poratkák számát az ágyamban. Emellett javasolták, hogy rendszeresen takarítsak és porszívózzak, és az ágyneműmet is rendszeresen mossam. További lépések az allergiás tünetek kezelésére az orvosi kezelések, mint az antihisztaminok vagy az inhalálószerek alkalmazása lehetnek. Azonban fontos, hogy mindig konzultáljunk az orvosunkkal a poratka allergia kezelésére vonatkozóan, mivel minden eset különböző lehet, én is minden kezelési módot átbeszéltem az orvosommal a biztonság kedvéért.

poratka allergia1_3

Tünetmentessé válhat a poratka allergia?

Az allergiás reakciók és a tünetek időtartama az egyéntől és az allergiát okozó anyagtól függ. A poratka allergia tünetei általában akkor jelentkeznek, ha az allergénnel való érintkezés folyamatosan fennáll, és amint az érintkezés abbamarad vagy megszűnik, a tünetek is enyhülni kezdenek. Azonban, ha az allergén jelen van a környezetben, akkor az allergiás tünetek újból kialakulhatnak.

Az allergiás reakciók időtartama és a tünetmentesség elérése számos tényezőtől függ, mint például a beteg korától, az allergén típusától és a kezelés hatékonyságától. A legjobb módja a tünetek megelőzésének az allergén elkerülése, az allergiás tünetek enyhítéséhez pedig az allergiás gyógyszerek, az orrcseppek, szemcseppek és az orr- és szájmaszkok használata ajánlott. Az allergiás deszenzibilizáció is hatékony lehet az allergiás tünetek csökkentésében és a hosszú távú tünetmentesség elérésében. 

Én még a kutyámra is vettem személy szerint egy olyan cseppet, ami elpusztítja a poratkákat, és ez is sokat segített. Emellett folyamatosan használom a gyógyszereket már egy ideje, és szinte rögtön hatottak valamennyit. Egy ideig aztán ez az enyhült tünetesség volt a jellemző, aztán megint egy kicsit javulni látszott a helyzet, és összességében azért szépen lassan ugyan, de folyamatosan javult számomra a helyzet. Hogy a teljes tünetmentességet el lehet-e érni a poratka allergia esetén? Nos erre még azért pontos választ azért nem tudok adni sajnos, nekem sincsen egyelőre ebben tapasztalatom, de úgy érzem, hogy haladunk azért egy sokkal jobb állapot felé, és a mindennapokban már annyira nem zavaró számomra az allergia, hogy igazán meghatározója legyen az életemnek, és ez azért már önmagában hatalmas segítség.